160 lat poczty w Chałupkach

 

W dniu 2 lipca br. w ramach obchodów 160-lecia poczty w Chałupkach, w siedzibie Filii Pocztowej Urzędu Pocztowego Racibórz w Chałupkach otwarto Centrum Komunikacji Społecznej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
Dyrektor Oddziału Rejonowego poczty Polskiej – p. Elżbieta STACHOŃ,
Wójt Gminy Krzyżanowice – p. Leonard FULNECZEK,
Radny sołectwa Chałupki – p. Zdzisław CIAPKA.

 


Jest to pierwsza w województwie śląskim placówka Centrum Komunikacji Społecznej. Jej zadaniem jest „… połączenie i wykorzystanie funkcji gospodarczo – ekonomicznych, społecznych i kulturalnych Poczty Polskiej dla dobra społeczności lokalnych. Uruchamianie pocztowych punktów dostępu do usług pocztowych, Internetu oraz księgozbiorów jest ułatwieniem codziennego życia klientów z małych miasteczek i wsi.
Centrum Komunikacji Społecznej łączy w sobie funkcję urzędu pocztowego, gdzie można dokonać większości operacji pocztowych, ale też można wypożyczyć książkę z biblioteki oraz skorzystać z kawiarenki internetowej wyposażonej w sprzęt przez Pocztę Polską. CKS ma na celu budowanie społeczeństwa informacyjnego, nauczanie aktywnego i kreatywnego działania na rzecz społeczności, czyli służyć całej społeczności lokalnej. Tworzenie centrum Komunikacji Społecznej to lepsza szansa rozwoju dzieci i młodzieży na terenach wiejskich. Podobne jednostki istnieją w wielu krajach Unii Europejskiej i są bardzo popularne wśród mieszkańców małych miejscowości, także i w Polsce istnieje szansa na ich akceptację.”
Jesteśmy przekonani, że tak będzie i w Chałupkach.

Po uroczystym otwarciu Centrum, w świetlicy otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą 160 leciu poczty w Chałupkach. Wystawa zorganizowana została w oparciu o prywatne zbiory p. Józefa DROBNEGO mieszkającego obecnie w Niemczech. Autor wystawy wygłosił również referat na temat historii poczty na terenie gminy Krzyżanowice.
Wystawa czynna w dniach 2–5 lipca w godzinach 17:00 – 20:00.


Centrum czynne jest w godzinach otwarcia
 placówki pocztowej 10:00 – 18:00